Korku Nedir?

Çok korktum. Yüreğim ağzıma geldi. Ödüm koptu. Beni korkuttun. Korkarım ki…

Tanıdık cümleler değil mi ?

TDK der ki “Korku, gerçek veya beklenen bir tehlike ile yoğun bir acı karşısında uyanan ve coşku, beniz sararması, ağız kuruması, kalp, solunum hızlanması vb. belirtileri olan veya daha karmaşık fizyolojik değişmelerle kendini gösteren duygu.”

Öyle ya damarlarımız genişler. Kan basıncımız artar. Kalp atış hızımız artar. Göz bebeklerimiz büyür. Kan şekerimiz yükselir.

Çocukken hissedilen yalnız kalma, doktor, iğne, ilgisizlik, terk edilme korkusu, okula başlayınca ortaya çıkan sınav, sözlü, tahtaya kaldırılma, parmak kaldırma, sınıfın önünde konu anlatma…Sonra aşk 🙂 Dünyanın en güzel duygusu ama en korkutucu olanı belki de. Çünkü devreye kaybetme korkusu girer. Beğenilmeme… Biraz daha büyüdük okul bitti… İş dünyası. İşe geç kalma, yönetici, kabul görmeme, hedef korkusu… Evlendik. Aile, para, çocukların geleceği, geçim korkusu… Derken ömür geçti… Hayat bir korku furyasından ibaret.
Haa bu arada en beteri ölüm korkusu. Her an her saniye soyut kavramları idrak etmeye başladığımız andan itibaren bilincinde olduğumuz ve tedirginliğini hissettiğimiz; ölüm.
Gördüğünüz gibi korku hep var. Sadece yaş ilerledikçe şekli ve sebebi değişiyor. En komiğide bu korkuları hissettirmemek için gösterdiğimiz kahramanca çabalarımız. 🙂

Şimdiye kadar herşey çok güzel ve mantıklı. Ancak yukarıda değinmediğim birşey var. Korku sadece tehlike anında mı ortaya çıkar? Düşündünüz mü hiç?

STEFAN ZWEIG’ın korkuların belki de en büyüğü ve ızdırap vereni diye tanımladığı şey; ‘itiraf etme korkusu’ Hatanı, belki suçunu, yaptığın birşeyi yada sadece hissettiğin bir duyguyu itiraf etmek, etmeye çalışmak. İtiraf ettiğinde ne olacağını, nasıl tepkiler alacağını düşünmek. Bunları düşünerek azap duymak. Ve bu duyguların içinde kaybolmak…

korku-nedir-blog-sayfa-resim.jpg

Korku Nedir?” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: