Yeryüzündeki Cennet

‘Eğer bir gün bir tür cennetle ilgilenirsem, bu, burada dünyamızdaki bir cennet olacaktır.’ demiş Heinz Mack. Sanırım benim için söylemiş…. Köşe bucak gezersin, ararsın, kendini hiçbir yere ait hissetmezsin. Fakat bazen öyle yerler vardır ki ‘işte burası olmam gereken yer’ dersin. Benim gibi gezginler için Ihlara Vadisi o yerlerden.  Çünkü ilk gördüğüm andan itibaren fikrim değişmedi. Eğer bir cennet varsa herhalde böyle bir yer olmalı dedim içimden.

Kapadokya bildiğiniz gibi çok yeşil bir alan değil, bu vadi bu coğrafyada bir mucize. Yukardan bakınca gördüğüm manzara öyle büyüleyici ki indiğim 380 basamak asla gözümde büyümedi. Zaten aşağı indiğinizde yukarı çıkmayı bitap düşene kadar düşünmüyorsunuz.

Vadinin oluşumu da kendisi gibi efsanevi. Hasan Dağı asırlar önce lav püskürterek volkanik bir katman oluşturuyor. Rüzgar, seller ve rotası Ihlara Vadisi olan Melendiz Çayı’nın etkisiyle oluşan volkanik katman aşınıyor. Yer yer 120-130 metreyi bulan derinliği, 14 km uzunluğu ile kanyon görünümünde bu vadi oluşuyor. Melendiz Çayı’na eskiden Kapadokya Irmağı anlamına gelen ‘Potamus Kapadakus’, vadinin sakinlerine ise ‘dönerek akan suyun halkı’ – ‘Peristremma’ diyorlarmış. Kayalara oyulan kiliseler, manastırlar, mezarlar, barınma alanları ve bunları birbirine bağlayan tüneller…  Yamaçların ve kayaların içine yaşam alanları oluşturacak kadar onları zorlayan bir hayatları varmış diye düşünmeden edemiyor insan.

Yaşanan göçüklerden ötürü vadideki 105 yapıdan sadece 14 tanesi gezilebilir durumda. Melendiz Çayı’nın iki tarafı da yürüyüş yolu şeklinde düzenlenmiş. Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda Çay üzerine kurulmuş barakalarda dinlenip harika bir gözleme ve çay molası verme imkanınız da var.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: